Hodowla
Krótki rys historyczny i opis położenia.
1. Położenie.
Ośrodek znajduje się między aglomeracją górnego śląska (ok. 40 km do Katowic), a aglomeracją krakowską (ok. 20 km do Krakowa) w pobliżu autostrady A-4, w jurze częstochowsko - krakowskiej - dolinki podkrakowskie, u wejścia do doliny potoku Racławka i Szklarka. Dolina Racławki jest uznana jako ścisły rezerwat, natomiast Dolina Szklarki uznana została jako obręb ochronny.Ośrodek położony jest w otoczeniu lasów mieszanych i skałek wapiennych, na prawym brzegu potoku Rudawka, który wraz z potokiem Krzeszówka w Rudawie tworzy rzekę Rudawę z której pobiera do celów pitnych wodę aglomeracja krakowska. Ośrodek położony jest w strefie krajobrazowej dolinek krakowskich.
2. Historia.
Ośrodek został wybudowany w 1981r w systemie duńskim z wykorzystaniem pierwszej i drugiej wody. Posiada aktualne pozwolenie wodnoprawne na pobór i zrzut wody.
3.Opis obiektów na terenie ośrodka.
Cały Ośrodek jest położony na parceli o powierzchni 1,8 ha. Parcela jest w całości ogrodzona ogrodzeniem stałym (siatka stalowa na podmurówce) - osobne ogrodzenie jest wykonane wokół budynków oraz wokół stawów. Droga dojazdowa do Ośrodka wykonana jest z asfaltu natomiast drogi wewnętrzne z betonu. Cały teren jest oświetlony i posiada energię elektryczną (siłę) w każdym punkcie stawów. Każdy z wymienionych budynków gospodarczych posiada instalację elektryczną, gazową, wodną oraz kanalizacją. Ponadto Ośrodek ma zasilanie elektryczne rezerwowe - własny agregat prądotwórczy wraz z automatyką.
3.1. Jaz zastawkowy - betonowy z regulacją ręczną z trzema szandorami.
3.2. Doprowadzalnik - betonowy otwarty o długości ok. 170 mb. wraz z osadnikiem, także betonowym
3.3. Stawy - 13 szt. stawów o wykładzinie betonowej (12 szt. o kształcie trapezowym i 1 szt. o ścianach pionowych - magazyn ryb). Stawy te zasilane są pierwszą wodą. Stawy są wielkości od 55 m kwadratowych do 130 m kwadratowych i średniej głębokości ok. 1 m.
3.4. Rów tuczowy - Staw o wykładzinie betonowej i kształcie trapezowym o łacznej długości ok. 170 mb. Staw ten składa się z dwóch części o równej długości. Głębokość stawu od 0,8 m na początku do 1,5 m na końcu. Rów tuczowy zasilany jest drugą wodą z wyżej wymienionych stawów. Jest , także możliwość zasilania tego stawu pierwszą wodą z potoku.
3.5. Osadniki - dwa stawy ziemne o łacznej powierzchni ok. 700 m kwadratowych. Zasilanie w trzecią wodę z możliwością zasilania w pierwszą wodę. Na tych stawach hodowane są ekstensywnie stada mateczne tarła wiosennego i jesiennego.
3.6. Przetrwalnik - rów ziemny o długości 80 mb w którym jest hodowla roślinności wodnej - oczyszczalnia wód poprodukcyjnych.
3.7. Wylęgarnia - budynek - murowany - w przyziemiu o łącznej powierzchni 200 m kwadratowych - wyposażony w stację pomp, instalację tlenu - zasilany w wodę z trzech studni kopanych i jednej studni głębinowej. W wylęgarni znajduje się 19 basenów betonowych do podchowywania ryb do wielkości 3 g/szt. Łączna suma odchowanych ryb ok. 300 tys. szt i 900kg w jednym rzucie.
3.8. Budynki gospodarcze:
a. patroszalnia i przetwórnia ryb - murowany - parterowy o powierzchni ok. 140 m kwadratowych. W budynku zlokalizowana jest chłodnia o kubaturze ok. 70 m.
b. przyrządzalnia pasz - murowany - o łącznej powierzchni 120 m. w budynku tym zlokalizowano chłodnię o kubaturze 100m. Budynek ten jest wyposażony w maszyny do przerobu mięsa: wilk mały, wilk duży, mieszarka pasz, kościarka, rozdrabniacz zboża i homogenizator mięsa.
4. Opis możliwości produkcyjnych.
Obiekt zasilany jest w wodę pierwszej klasy czystości w ilości nie mniejszej niż 400 litrów na sekundę (obserwacje 33 letnie). Wylęgarnia zasilana jest w wodę żródlaną w ilości nie mniejszej niż 6 litrów na sekundę z możliwością jej nawrotu. Na tej ilości wody produkowano w każdym roku ok. 60.000 kg pstrąga handlowego, ponadto produkowano ok. 10.000 kg narybku i 5 mln ikry zaoczkowanej. Zdolności produkcyjne to nawet produkcja rzędu 100.000 kg pstrąga handlowego. Ośrodek posiada możliwości rozbudowy o powierzchnię 1,4 ha (grunt należący do Ośrodka).